På Telge återvinningsanläggning i Tveta utanför Södertälje används cirka 3500 betongblock från C3C till materialfickor, murar, stödmurar och hallar. För en verksamhet som arbetar med resurshantering blir möjligheten att använda blocken på nytt, ett konkret sätt att arbeta med samma cirkulära tänk i den egna verksamheten.
– Att blocken kan användas igen går hand i hand med hur vi själva ser på resursanvändning och återvinning. Det är viktigt för oss att kunna använda det vi redan har och inte ständigt köpa nytt, säger Peter Larsson, projekt- och byggledare på Telge Återvinning.
”Föränderlig värld”
Telgekoncernen har ett tydligt fokus på cirkulär ekonomi. Därför passar C3C:s erbjudande om ett innovativt blocksystem, som likt Lego kan flyttas och byggas om, bra för återvinningscentralen. I stället för att riva en konstruktion och skapa rivningsmaterial kan blocken plockas ned och skapa nytt värde på en annan plats på anläggningen.
Dessutom påverkas återvinningsbranschen hela tiden av nya krav och förändrade materialflöden. Det är ytterligare en anledning till att Telge Återvinning har velat välja lösningar som kan utvecklas med verksamheten.
– Vi lever i en föränderlig värld och med C3C möter vi upp det. När vi behöver göra om behöver vi inte riva och slänga en platsbyggd konstruktion – vi flyttar blocken och bygger upp en ny lösning, säger Peter Larsson.
Finns ingen slutgiltig form
Runt om på området syns också bredden i hur blocken används. De bildar robusta väggar för materialhantering, hallar som skapar skyddade ytor samt murar och stödmurar som gör det möjligt att utnyttja marken effektivt. Och Peter Larsson är säker på att förutsättningarna kommer fortsätta förändras och ställa andra krav på anläggningen än de som finns i dag. Med tusentals block redan på plats finns samtidigt stora möjligheter att använda det befintliga på nya sätt och bygga vidare när nästa behov uppstår.
– Vi vet att läget kommer att förändras, men inte alltid hur. Därför behöver vi kunna fortsätta anpassa anläggningen efter hand, avslutar Peter.

På återvinningscentralen bygger man ofta om och till – därför behöver det gå smidigt.
Hör av dig till av oss så berättar vi mer om våra lösningar. Eller lämna dina uppgifter så kontaktar vi dig!
Vi hör av oss så snart vi kan!
Marcus Norling
0766-26 78 09 marcus.norling@c3c.se